Зі святом Песах!
- Alisa Sergeevna
- 6 днів тому
- Читати 2 хв

Песах — важливе свято в юдаїзмі, яке символізує звільнення єврейського народу з єгипетського рабства.
Цього року Песах розпочнеться ввечері в суботу, 12 квітня, і триватиме до вечора суботи, 19 квітня.
Песах часто називають єврейським Великоднем, але насправді це іудейське свято нічого спільного з Великоднем не має. Християнський Великдень - це торжество воскресіння Христа. Іудейський Песах - це свято, яке знаменує визволення євреїв від рабства і їхній вихід зі Стародавнього Єгипту.
У Біблії сказано, що євреї, які оселилися в Єгипті, з часом перетворилися на рабів єгиптян. І, Господь, бажаючи врятувати іудеїв, наслав на єгиптян лиха - "десять страт Єгипетських". Але незважаючи на них, фараон не хотів звільняти рабів.
Десята страта була найжахливіша - вона забрала життя всіх єгипетських первістків. Напередодні цієї страшної ночі кожна єврейська сім'я за велінням Всевишнього і пророка Мойсея позначила вхідні двері кров'ю ягняти - щоб мор їх обійшов стороною.
Песах у перекладі з івриту означає "пройти повз", тобто, Бог нібито пройшов повз. Після цього Мойсей зміг вивести іудеїв з Єгипту, і вони стали вільні.
Готуючись до Песаха, за традицією наводять лад у квартирі, позбуваються хамця - це продукти, що пройшли процес бродіння (хліб, пиво тощо). Під час Песаха заборонено вживати такі продукти і зберігати їх. Пояснюється це тим, що, залишаючи Єгипет, євреї так поспішали, що у них не залишалося часу чекати, поки хліб підніметься. У підсумку з собою взяли лише прісне тісто, з якого готували мацу.
Традиційно на стіл під час святкової вечері ставлять прісні хлібці мацу, а також харосет - яблучно-фінікове пюре з горіхами, зроа - смажену баранину з кісточкою, марор - гіркі трави (як символ гіркоти єгипетського рабства). Готують також фаршировану рибу, а під час вечері п'ють вино - випивають перші чотири келихи, а п'ятий залишають для пророка Еліяха.
Також на столі часто є м’ясо ягняти, що символізує жертву, яку принесли євреї перед виходом з Єгипту, і кров’ю якої позначили двері своїх домівок, щоб уникнути смерті первістків.
Увечері першого дня свята в кожній єврейській родині проходить седер — особлива святкова вечеря, яка має чіткий порядок. Під час седеру читають Агаду — розповідь про визволення з рабства, та подають страви з символічним значенням.
Вітаємо з прийдешнім святом!